Fermente Gıdalar

Evde Boza Yapımı

Boza

  • 1 Kg Aşurelik buğday
  • 20 Litre Su
  • 500 Gram Toz Şeker
  • 14 Tane Nohut
  • 3 Dilim Ekmek
  1. 1 kg buğdayı bir gece önceden suda bekletin. Ertesi gün süzüp en geniş tencerenizde üzerini geçecek kadar su koyup hızla kaynatın. Kaynayınca tekrar süzüp bu suyu atın. Buğdayı bu kez 5 litre suyla kaynatın. Bu kaynatma ne kadar sakin ve uzun olursa buğdaylar o kadar rahat açılır ve tüm nişastasını suya güzelce bırakır. Kaynatırken ben toplamda 10 litre su kaynattım ve kalan 5 litreyi de azaldıkça azar azar buğdayın üzerine ekledim. Yaklaşık 4,5- 5 saat boyunca buğdayı kaynatın. Arada karıştırın ki dibine salmasın. 

  2. 5 saatin sonunda buğdayları mayalayacağınız geniş bir kaba süzün. Süzgeçte kalan buğdayların etrafı aslında hala özü ile kaplı, bunları da alabilmek için 3 litre suyu buğday tanelerine ekleyip iyice karıştırın ve tekrar süzüp, bunları da diğer süzüntüye ekleyin. Mayanın en iyi çalıştığı derece olan 39-41 derece arasında 110 gr kadar sevdiğiniz bozadan ekleyip karıştırın (bir çay bardağı kadar) Mayalanmayı lezzetlendirip hızlandırması için 14 tane kuru nohutu ve 3 dilim ekşi maya ekmeği içine ufalayıp ekleyin. Ben biraz daha eski usül istediğimden yani az şekerli olsun istediğimden 500 gr toz şeker ekledim. Siz daha tatlı seviyorsanız daha fazla da koyabilirsiniz. Şekerle yapmak istemezseniz ben yarısını ayırıp bir de balla denedim, tamamını bal ile yapacaksanız yaklaşık 14 çorba kaşığı bal eklemeniz gerekecek. Üstünü kapak ile örtmeyin yoğurt gibi sarıp sarmalayıp çalışmayan fırının içinde 3 gün bekletin.

  3. Çıkardığınızda iyice kalınlaştığı için ve mayalandıkça da kalınlaşacağı için 3 litre daha içme suyu ekleyin. Ballı yaparsanız çok kalınlaşmayacağı için bu aşamada su eklemenize gerek kalmayacak. Toplam 14.5 litre oldu. Bu şekilde 1 gün daha bekleyince bir kez daha süzün ve bozanız içmeye hazır. Bu hali ile evin serin bir yerinde yavaş yavaş daha da ekşiyerek hayatına devam edecektir. 2 hafta, soğuk günlerde 3 haftaya kadar boza içilecek ayarda kalır. Bu arada istediğiniz aşamada şekerini arttırabilirsiniz. Servis ederken üzerine sarı leblebi serperseniz keyfinize doyum olmaz.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=-c-74OWUr7o[/embedyt]